Ryby akwariowe to niezwykłe stworzenia, które potrafią dodać uroku każdemu wnętrzu. Jednym z najbardziej popularnych gatunków są neonki – ryby akwariowe o jaskrawych kolorach i łagodnym usposobieniu. W tym artykule bliżej przyjrzymy się tej rasie i opowiemy o zasadach jej hodowli.

Historia rasy

Neonki pochodzą z Ameryki Południowej i zostały wprowadzone do Europy w latach 30. XX wieku. Zyskały wtedy dużą popularność ze względu na swój intensywny kolor i łatwość w hodowli. Obecnie neonki są jednymi z najchętniej hodowanych ryb akwariowych na świecie.

Wygląd i cechy charakterystyczne

Neonki to niewielkie ryby, które osiągają długość około 4 cm. Charakteryzują się intensywnym niebieskim lub zielonym kolorze ciała oraz jaskrawą czerwoną pręgą biegnącą wzdłuż boków. Ich ciało jest spłaszczone z boków i wydłużone. Neonki są towarzyskie i łagodne, dlatego dobrze czują się w stadach. W akwarium wymagają odpowiednich warunków życiowych i dużo miejsca do pływania.

Zasady hodowli

Neonki to łatwe w hodowli ryby akwariowe, które można hodować w zbiornikach o pojemności co najmniej 50 litrów. Woda powinna mieć optymalną temperaturę 22-28°C oraz odpowiedni poziom pH (6-7,5) i twardość (do 10 dGH). W zbiorniku powinno się umieścić rośliny, kryjówki i kamienie, aby ryby czuły się bezpiecznie.

Neonki są rybami stadnymi i powinny być hodowane w grupach co najmniej 10 sztuk. W takim przypadku ryby będą czuły się komfortowo i będą prezentować piękne kolory. W przypadku hodowli w mniejszych ilościach mogą mieć problemy z integracją w grupie.

Podsumowanie

Neonki to piękne i łatwe w hodowli ryby akwariowe, które cieszą się dużą popularnością wśród hodowców. Ich jaskrawe kolory oraz łagodne usposobienie czynią je idealnymi dla początkujących hodowców oraz dla osób ceniących piękno natury w swoim domu. W odpowiednio przygotowanym zbiorniku neonki będą zdrowe i szczęśliwe, co pozwoli im cieszyć się pięknymi barwami przez długi czas.