Abyssinian to jedna z najstarszych ras kotów na świecie, pochodząca z Afryki Wschodniej. Charakteryzuje się piękną, jedwabistą sierścią o intensywnych, ciepłych kolorach, takich jak cynamonowy, rudy, niebieski czy fioletowy. Oprócz pięknego wyglądu, koty tej rasy są również niezwykle aktywne, towarzyskie i inteligentne.

Historia rasy

Historia Abyssiniana sięga starożytności, kiedy to koty te zamieszkiwały egipskie świątynie. Jednak dopiero w XIX wieku rozpoczęto ich hodowlę. Pierwsze egzemplarze tej rasy trafiły do Wielkiej Brytanii z Etiopii w latach 1860-tych. Początkowo koty te nazywano “kotami etiopskimi”, ale w końcu zaczęto używać nazwy Abyssinian, nawiązującej do starożytnego królestwa Abisynii, które obejmowało obszar dzisiejszej Etiopii.

Charakter i zachowanie

Abyssinian to koty o niezwykle żywym i aktywnym charakterze. Są bardzo ciekawskie, inteligentne i łatwo uczą się nowych rzeczy. Lubią bawić się i spędzać czas z właścicielami, a jednocześnie potrafią być niezależne i samodzielne. To koty, które uwielbiają biegać, skakać i łapać różnego rodzaju zabawki. Ze względu na swoją aktywność i potrzebę ruchu, nie są to koty dla osób, które lubią spędzać czas w domu i wolą spokojniejsze zwierzęta.

Wygląd i pielęgnacja

Abyssinian to koty o średniej wielkości i eleganckiej sylwetce. Ich sierść jest krótka, jedwabista i lśniąca, a kolory to przede wszystkim cynamonowy, rudy, niebieski i fioletowy. W przypadku tej rasy nie ma konieczności częstego czesania sierści, ale warto regularnie przecierać kocią skórę suchym ręcznikiem, aby usunąć martwy włos i zachować piękny blask futra.

Podsumowanie

Abyssinian to piękna, egzotyczna rasa kotów, która zachwyca swoim wyglądem i temperamentem. To koty aktywne i inteligentne, wymagające sporo uwagi i czasu od swoich właścicieli.