Korat to jedna z najpiękniejszych ras kotów, której pochodzenie sięga setek lat wstecz. Pochodzi z Tajlandii, gdzie uważana jest za szczególnie wartościową i znaną z wielu pozytywnych cech. W Polsce koty te są stosunkowo rzadko spotykane, ale ich popularność z roku na rok wzrasta. Co sprawia, że koraty są tak wyjątkowe i dlaczego warto zainteresować się tą rasą? O tym wszystkim dowiecie się z niniejszego artykułu.

Historia korata

Korat to rasa kotów, której korzenie sięgają starożytnej kultury tajskiej. Początkowo koty te były hodowane jedynie przez bogatych i wpływowych ludzi, uważane były za symbol szczęścia i dostatku. W Europie koty te pojawiły się dopiero w połowie XX wieku, ale już szybko zdobyły popularność ze względu na swoje piękne srebrzystoszare futro i niezwykłą urodę.

Charakterystyka rasy

Korat to kot średniej wielkości, o smukłej sylwetce i wydłużonej szyi. Ich sierść jest krótka, miękka i gęsta, a charakterystyczna srebrzystoszara barwa ma delikatny niebieski odcień. Cechą charakterystyczną koratów są ich wielkie, zielone oczy, które dodają im uroku. Koraty uchodzą za bardzo eleganckie i zmysłowe koty, które uwielbiają spędzać czas w towarzystwie swojego właściciela. Są bardzo inteligentne i łatwo się uczą, dlatego łatwo można je szkolić i nauczyć różnych sztuczek.

Zachowanie i temperament

Koraty to koty bardzo towarzyskie, uwielbiają spędzać czas w towarzystwie swojego opiekuna. Są przyjazne i łagodne, co sprawia, że są idealnymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi. Lubią zabawy i doceniają interakcję z człowiekiem. Koty te są bardzo czyste i z reguły nie drapią mebli. Lubią się bawić i potrzebują dużo uwagi ze strony człowieka. Jednakże nie lubią samotności i łatwo nudzą się w domu, dlatego wymagają zawsze towarzystwa swojego właściciela lub innych kotów.